Natural Blue Sapphire & Diamond Accent Flower Stud Earrings 14K Yellow Gold | Kay Outlet
Select Your Stone: Blue Sapphire - Out of Stock

Have a question about Natural Blue Sapphire & Diamond Accent Flower Stud Earrings 14K Yellow Gold?
Need help with this Natural Blue Sapphire & Diamond Accent Flower Stud Earrings 14K Yellow Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 7.2 mm |
| Height | 7.3 mm |