Multi-Diamond Riviera Necklace 6 ct tw 14K White Gold 16" | Kay Outlet

Have a question about Multi-Diamond Riviera Necklace 6 ct tw 14K White Gold 16"?
Need help with this Multi-Diamond Riviera Necklace 6 ct tw 14K White Gold 16"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 6 |
| Color | I |
| Clarity | I2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 5 Ctw - Under 7 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Pressure |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Tennis |
| Necklace Length | 16 |
| Necklace Clasp Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 16 in |
| Height | 6.4 mm |
| Clasp Type | Box |