Lab-Created White Sapphire Lariat Necklace Sterling Silver 17.5" | Kay Outlet

Have a question about Lab-Created White Sapphire Lariat Necklace Sterling Silver 17.5"?
Need help with this Lab-Created White Sapphire Lariat Necklace Sterling Silver 17.5"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 11 x 7 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Marquise |
| Stone 2 Size | 4 x 2 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17.5 |
| Necklace Clasp Type | Snap-Lock |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17.5 in |
| Width | 8.25 mm |
| Height | 25.75 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |