KAY Lab-Grown Diamonds Round-Cut Solitaire Necklace & Stud Earrings Set 1/2 ct tw Sterling Silver | Kay Outlet

Have a question about KAY Lab-Grown Diamonds Round-Cut Solitaire Necklace & Stud Earrings Set 1/2 ct tw Sterling Silver?
Need help with this KAY Lab-Grown Diamonds Round-Cut Solitaire Necklace & Stud Earrings Set 1/2 ct tw Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
| Color | I |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Grown Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 Ctw - Under 1 Ctw |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Solitaire Studs |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Width | 7 |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | LGX4004-FSW-20A-PT |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 7 mm |
| Height | 7.3 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |